Türkiye-KKTC Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü İmzalandı

 

Türkiye-KKTC Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü İmzalandı

-Başbakan Yardımcısı Atalay:

-''Adadaki müzakereler nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın Kıbrıs Türk halkı huzur ve refah içinde yaşamayı sürdürecektir''

04.12.2012

ANKARA (A.A) - Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ''Adadaki müzakereler nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın Kıbrıs Türk halkı huzur ve refah içinde yaşamayı sürdürecektir'' dedi.

Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) arasında Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü imzalandı.

Başbakanlık Merkez Bina'da düzenlenen imza töreninde konuşan Atalay, 2013 yılından itibaren geçerli olacak 3 yıllık protokol ile Türkiye'nin KKTC'ye 3 milyar liralık mali yardımda bulunacağını, ayrıca KKTC'nin kamu borç yönetiminin sağlıklı bir yapıya kavuşturulması için 300 milyon liralık ilave destek sağlanacağını belirtti.

Atalay, imzalanan protokolün öngördüğü programın, tamamen KKTC yönetimi tarafından hazırlanması nedeniyle önceki yıllarda iki ülke arasında imzalanan protokollerden farklılık gösterdiğini ifade etti.

KKTC ile daha önce imzalanan ve 2010-2013 yıllarını içeren ekonomik ve mali protokolün başarıyla uygulandığına işaret eden Atalay, bu sayede KKTC'nin, AB ülkelerinin ekonomik krizle boğuştuğu bir dönemde büyüme kaydettiğini vurguladı. Atalay, KKTC'nin özellikle turizm ve eğitim alanlarında dikkat çekici bir gelişme gösterdiğini söyledi.

Atalay, KKTC'nin güçlü bir ekonomik yapıya sahip olmasını önemsediklerini, bunun için Türkiye'nin, KKTC'ye geçmişte olduğu gibi, desteğini sürdürmeye devam edeceğini bildirdi.

KKTC'nin büyümesine ve KKTC halkının refahına büyük önem verdiklerini dile getiren Atalay, ekonomik programın uygulanmasında sergilediği başarı dolayısıyla KKTC Başbakanı İrsen Küçük'e teşekkürlerini iletti.

Atalay, Türkiye'nin, BM Genel Sekreterliği iyi niyet misyonu çerçevesinde, Kıbrıs'ta iki toplum arasındaki müzakerelere destek verdiğini anımsatarak, ''Adadaki müzakereler nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın Kıbrıs Türk halkı huzur ve refah içinde yaşamayı sürdürecektir'' dedi.

-''Yeni ekonomik program, yeni yatırımları teşvik edecek''-

Konuşmasına Türkiye'nin KKTC'ye verdiği destekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek başlayan Küçük, yeni ekonomik programın, KKTC'deki reel sektörün öne çıkaracağını, yeni yatırımları teşvik edeceğini ve mevcut yatırımları da geliştireceğini belirtti. Küçük, yeni protokolle KKTC'ye verilen mali desteğin yaklaşık 2,5 milyar liradan 3 milyar liraya çıkarıldığını, bu katkının yavru vatanın kalkınmasına, işsizliğin azaltılmasına ve halkın refahına olumlu etkilerinin olacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından Atalay ve Küçük protokolü imzaladı.