HABERLER

Öcalan'ın Cezaevi Değişikliği Söz Konusu Değil

Atalay, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Çözüm sürecinin ilerleyen aşamalarında Öcalan'ın konumu ve şartlarının değişebileceği yönünde tartışmalar var. Gündeminizde böyle bir konum değişikliği söz konusu mu? Bursa ya da Sincan cezaevleri konuşuluyor böyle bir cezaevi değişikliği var mı" sorularına karşılık Atalay, "Bugün ortalıkta öyle bir söylenti var, 'cezaevi, yeri değişecek' gibi, böyle bir şey söz konusu değil nereden çıktığını bilmiyorum doğrusu" diye konuştu.
Haberin devamı »

Kobani'de PYD Militanları Dışında Kimse Kalmadı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, Parti Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, partilerinin Merkez Yürütme Kurulu Toplantısı'nın yapıldığını hatırlattı. Atalay, toplantıda daha çok son gelişmelerin değerlendirildiğini, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yürütülen çalışmalarla ilgili Merkez Yürütme Kurulu'na bilgi sunduğunu ve toplantı sonunda bazı kararlar alındığını dile getirdi. Atalay, "Şu anda orada (Kobani) PYD militanları dışında kimse kalmamıştır. Hepsi Türkiye'ye gelmiştir" dedi.
Haberin devamı »

Stratejimizin Özü Özgürlükçülüktür

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Beşir Atalay, ortaöğretimde başörtüsünün serbest bırakılmasına ilişkin "Bu bir toplumsal taleptir. Esasen bizim AK Parti kurulduğu günden beri 12 yıllık hükümetimizde siyaset stratejimizin özü özgürlükçülüktür" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşmiş Milletler'deki (BM) konuşmasına ilişkin, "BM platformunda belki de bunları birilerinin daha fazla söylemesi gerekiyor. Çünkü Cumhurbaşkanımız ikiyüzlülükleri, çifte standartları hatırlatıyor" dedi.
Haberin devamı »

Atalay: Tampon Bölge Korunmalı

Başbakan Yardımcısı ve Ak Parti Sözcüsü Beşir Atalay, Polisevi'nde katıldığı Kırıkkale Güç Birliği Toplantısı öncesi gazetecilere yaptığı açıklamada, "Tampon bölge korunmalı. Bölge uçuşa da yasak bölge. Bizim baştan beri tezimiz. Yani daha Suriyeliler Türkiye'ye gelmeye başladığı zaman biz bunu tez olarak savunduk" dedi.
Haberin devamı »

Tezkereler 2 Ekim'de Meclis'te görüşülecek

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay, gazete ve televizyonların Ankara Temsilcileri ile bir araya geldi. Dünkü MYK toplantısında tezkere konusunun görüşüldüğünü anlatan Atalay, "Tezkere konusunda içerik veya 'bunlar ayrı ayrı mı, tek tezkere mi olsun' buna bir karar verilmedi. Ama 2 Ekim'de tezkereler TBMM'de görüşülecek. Çünkü tezkerelerin birinin tarihi 8 Ekim, diğeri 17 Ekim biliyorsunuz. Ondan sonra Kurban Bayramı araya giriyor. Dolayısıyla 2 Ekim'de iki tezkerenin de görüşülerek sürelerinin uzatılması, 'bunların içeriklerinde bir değişiklik olur mu? Birlikte mi, ayrı mı olur' bir karara bağlanmadı. Bu çalışılacak. Daha çok hükümetin çalışacağı bir konu" şeklinde konuştu.
Haberin devamı »

AFAD Koordinasyonunda Suriye Toplantısı

Başbakan Yardımcısı Beşir ATALAY başkanlığında, Türkiye'de bulunan Suriyeli misafirlerle ilgili Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığınca (AFAD) yürütülen çalışmaların değerlendirildiği üst düzey bir toplantı geniş katılımlı olarak düzenlendi. Toplantı öncesinde basın mensuplarına açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Sayın Beşir ATALAY, Türkiye'deki Suriyelilerle ilgili önemli bir değerlendirme toplantısını üst düzeyde ve geniş bir katılımla gerçekleştireceklerini söyledi.
Haberin devamı »

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, NTV Canlı Yayınında Gündeme İlişkin Sorularını Yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde PKK'lı Mahsum Korkmaz'ın heykelinin kaldırılmasıyla ilgili ''Böyle şeylere müsamaha edilmez. HDP kesiminin de onayladığı bir şey değil. Bugün gereken yapıldı, yapılır. Sürece provokasyondur'' dedi. Atalay, çözüm süreci kapsamında Kandil'le görüşmenin de faydalı olacağını düşündüğünü ifade etti.
Haberin devamı »

Atalay, AK Parti Genel Merkezine gelişinde gazetecilere gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Gazze'den yaralıların Türkiye'ye sevkinde büyük zorluklar yaşandığını belirterek, "Hastaların oradan alınması için İsrail'in hava alanları kullanılıyor. Kontrol mekanizmaları fevkalade zor yürüyor. Dün 40 yaralıyı getirmek istemiştik ama 18'ini getirebildik. Çünkü 40'ının izni alınıp tamamlanamadı" dedi. Gazze'den yaralı sevkıyatının devam ettiğini ifade eden Atalay, ilk planda 200 yaralının Türkiye'ye getirilmesi için plan yaptıklarını söyledi.
Haberin devamı »

Atalay, TRT Haber'de Gündeme İlişkin Değerlendirmelerde Bulundu.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Abdullah Bey tabii ki partimize gelecek. O partimize zenginlik, güç katar. Hem toplum genelinde hem partimizin, teşkilatımızın tabanında hem parti grubumuzda, hepimizin gönlünde Abdullah Bey'in bir yeri vardır. Onun gelmesinden daha tabii ne olabilir" dedi. Seçim sonuçlarındaki oy oranlarının muhalefete her şeyi gösterdiğini ifade eden Atalay, sonuçların ardından muhalefette çok büyük bir telaşın yaşandığını söyledi. Atalay, ''Çatının büyük ayağı''nı CHP, MHP ve "Paralel yapı"nın, seçim sonucuyla bozguna uğradığını dile getirdi.
Haberin devamı »

Başbakan Yardımcısı Atalay, TRT Haber'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı seçimi sonuçlarının vatandaşlar ve özellikle de AK Parti camiası tarafından epeyce bir tartışılması ve değerlendirilmesini istediklerini belirten Atalay, "Hemen 'başbakan kim olacak?' tartışmalarından ziyade, şu seçimin sonucu bir başarıdır, büyük bir bayramdır bizim için. İlk defa millet kendi cumhurbaşkanını seçti. Bunun bir tadını çıkartalım. Bu, müthiş bir başarıdır" dedi.
Haberin devamı »

Türkiye Cumhurbaşkanını Seçiyor

Atalay, partisinin il başkanlığında gazetecilere Cumhurbaşkanı seçimi sonuçlarını değerlendirdi. Kırıkkale'de seçim sonuçlarının tamamlandığını ve kesin sonuçları aldıklarını belirten Atalay, adayları Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 65 civarında oy aldığını açıkladı.Atalay, Kırıkkale olarak aldıkları oydan ve arkadaşlarının performansından memnun olduklarını ifade ederek, Kırıkkalelilere teşekkür etti.
Haberin devamı »

Başbakan Yardımcısı Atalay Hakkari'de

AK Parti Hakkari İl Başkanlığını ziyaret eden Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AK Parti olarak Türkiye'nin her yerinde varlık gösterdiklerini, her yerde Hakkari'deki gibi bir evlerinin olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanlığı seçimine çok az zaman kaldığını ve pazar akşamı bütün teşkilat binalarında kutlamaların yapılacağına inandığını bildiren Atalay, bu nedenle kalan sürenin çok iyi değerlendirilmesini, evlerin tek tek ziyaret edilerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a destek istenmesi gerektiğini ifade etti.
Haberin devamı »

Başbakan Yardımcısı Atalay Van'da

Ak Parti Van İl Başkanlığı tarafından düzenlenen teşkilat toplantısına katılmak üzere Van'a gelen Beşir Atalay, Havaalanında bir süre dinlendikten sonra Van Ticaret Ve Sanayi Odası'nda düzenlenen toplantıya katıldı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay burada yaptığı konuşmada "HDP adayının aldığı oy, sadece bizim oyumuzu bölmektir ve eski Türkiye temsilcilerine destektir. Demirtaş'ın aldığı oy onu seçtirmeyecektir. Şu anda 3. durumda ve seçilmesi mümkün değil. HDP'li kardeşlerimizden birinci turda oy bekliyor ve istiyorum" dedi.
Haberin devamı »

TOBB'dan Türkmenlere ve Gazze'ye Yardım

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince (TOBB) Başbakanlık Afet Ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonuyla Gazzeliler ve Irak'taki Türkmenlere gıda malzemesi yüklü 25 tır gönderilmesi dolayısıyla, TOBB Ekonomi Ve Teknoloji Üniversitesi önünde tören düzenlendi. Atalay, törende, TOBB'un Türkiye'nin en büyük sivil toplum ve iş dünyasının çatı kuruluşu olduğunu söyledi. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Duhok civarında 20 bin kişilik, sadece Türkmenlerin oluşturduğu bir kamp kuruyoruz. Bütün ihtiyaçlarını biz karşılayacağız. Türkmen kardeşlerimize teslim edeceğiz" dedi.
Haberin devamı »

Atalay, A Haber'de Katıldığı Bir Programda Gündeme İlişkin Soruları Yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ''2010 referandumundan sonra organize bir paralel yapı oluşumu HSYK'ya hakim olmuş. Bunun devam edip etmeyeceği, oranın değişip değişmeyeceği konusu bu seçimde önem kazanıyor. Orada büyük bir rahatsızlık var'' dedi. Emniyette ''paralel yapı'' operasyonu kapsamında 33 kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine Atalay, bu gözaltı ların daha önce başladığını, bunun da onun bir devamı olduğunu söyledi.
Haberin devamı »

BASINDAN

SIĞINMACILARA ÇÖZÜM PLANI

Türkiye'ye sığınan 1 milyon 360 bin Suriyelinin durumu başkentteki olağanüstü zirvede masaya yatırıldı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığındaki toplantıya 5 Bakan, komutanlar ve MİT Müsteşarı katıldı. Türkiye'nin iyi ev sahipliği yaptığını anlatan Atalay, "Ek tedbirler alacağız" dedi.
Haberin devamı »

MUHACİRLER SABIRLI VE UYUMLU

Türkiye'de 1 milyon 360 bin Suriyelinin barındığını belirten Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Yaşanan bazı adli olaylar, ayrımcı bir bakış açısı ile büyütülebilmektedir. Milletimiz iyi bir ev sahipliği yapmıştır. Suriyeli Muhacir kardeşlerimiz de hem sabırlı hem de çok uyumludur. Yaşanan olayları kitlelere maletmek yanlış" dedi.
Haberin devamı »

"SURİYE'YE EN ÇOK YARDIM YAPAN ÜÇÜNCÜ ÜLKEYİZ"

BAŞBAKAN Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığında Suriyeli sığınmacılarla ilgili bir toplantı yapıldı. Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hulusi Akar, Jandarma Genel Komutanı Org. Abdullah Atay, Genel Kurmay İkinci Başkanı Org. Yaşar Güler, MİT Müsteşarı Hakan Fidan katıldı.
Haberin devamı »

TÜRKİYE'YE KAÇIŞ

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığında Ankara'da bir toplantı yapıldı. Türkiye'de 1 milyon 360 bin Suriyelinin barındığını belirten Atalay, " 220 bin kişi kamplarımızda. 22 kampımız var. 1 milyon 140 Suriyeli ise kamplar dışında yaşamlarını sürdürmektedir" dedi.
Haberin devamı »

KENTLERDE 1 MİLYON 140 BİN SURİYELİ VAR

Son dönemlerde Suriyelilere yönelik olayların artması üzerine Ankara'da özel gündemle bir toplantı yapıldı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığındaki toplantıya, ilgili bakanların yanı sıra MİT Müsteşarı Hakan Fidan'da katıldı. Toplantı öncesi açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay: " 3,5 milyon Suriyeli yaşananlar nedeniyle ülkesini terk etti. Uyguladığımız açık kapı politikası neticesinde 220 bin kişi kamplarda kalıyor. 1 milyon 140 bin Suriyeli ise çeşitli kentlerde"
Haberin devamı »

ÇÖZÜM SÜRECİ VAR DİYE GÖZ YUMAMAYIZ

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay NTV canlı yayınında Lice'deki terörist heykelinin çözüm sürecine yönelik bir provokasyon olduğunu söyledi. Atalay, " Çözüm süreci var diye kanunsuzluğa göz yumamayız" dedi. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, hiç gündemde yok iken ve kendilerine bir bilgi gelmeden Lice'deki terörist heykelinin gündeme geldiğini belirterek, " Bu çözüm sürecine yönelik bir provokasyondur" dedi.
Haberin devamı »

'LİCE OLAYI SÜRECE PROVOKASYON'

NTV canlı yayınına katılan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Lice'deki PKK'lı Mahsum Korkmaz heykeli ve yıkılması esnasında yaşanan olayları değerlendirdi. Atalay, " Bu kabul edilebilir bir şey değil. Sürece provokasyondur. Böyle şeylere müsamaha edilmez, gereken yapıldı" dedi.
Haberin devamı »

BAŞBAKAN YARDIMCISI BEŞİR ATALAY ÇÖZÜM SÜRECİNİN YENİ AŞAMASINI STAR'A ANLATTI

Çözüm sürecinde örgüt ve devlet olarak kimin ne yapacağının netleştiğini belirten Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, " Bu çalışmayı en geç eylül sonunda tamamlayıp Bakanlar Kurulu'na sunacağız. Meclis açıldığında yol haritamız hazır olacak. Belki bazı yasal düzenlemelere ihtiyaç olabilir. İşin özü terörün bitmesi, eve dönüş, hayata uyum ve demokratik siyasete katılım... İmralı'ya sadece BDP değil başka kurumlar, heyetlerde gidecek, süreç şeffaf olacak" dedi.
Haberin devamı »

ÇÖZÜM'DE YOL HARİTASI EYLÜLDE AÇIKLANIYOR

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, çözüm sürecinin hızlı bir şekilde ilerlediğini ifade ederek, Türkiye'nin güvenlik sorunlarının görüşüldüğü Milli Güvenlik Kurulu'na dikkat çekti. Haziran ayında kabul edilen çözüm sürecine ilişkin yasal çerçeveyi anımsatan Atalay: " Şimdi görüşmelerimizi daha rahat bir şekilde yapıyoruz, çalışmalarımızı yapıyoruz. Yol haritamızı olgunlaştırma yönünde çok hızlı çalışıyoruz. Yol haritasını olgunlaştırdıktan sonra Devletin bütün kurumları ve diğer tarafla da uygun şekilde paylaşacağız."
Haberin devamı »

ZAHO'YA EZİDİ KAMPI

BAŞBAKAN Yardımcısı Beşir Atalay, Irak'tan yeni grupların gelme ihtimali bulunduğunu belirterek Türkiye'nin Ezidiler için Zaho civarında bir kapm ve çadırkent kurma kararı aldığını açıkladı. Atalay şunları söyledi: " Hazırlıklar ve çadır sevkıyatı başladı. AFAD bunu yürütüyor. Hızlı hareket ediyoruz. Dolayasıyla Yezidi nüfusunun, Irak nüfusunun Türkiye'ye gelme yerine, sınır ötesine yerleşmesi ama bütün ihtiyaçlarını bizim karşılayacağımız kampların kurulmasını tercih ediyoruz."
Haberin devamı »

ÇÖZÜM SÜRECİNDE ÇALIŞMALAR HIZLANDI

BAŞBAKAN Yardımcısı Beşir Atalay, Çözüm sürecinin gayet hızlı yürüdüğünü söyledi. Atalay, " Şu anda yol haritasını olgunlaştırma yönünde gece gündüz mesai yapıyoruz. O görüşmelerimiz bir yandan sürüyor, bir yandan arkadaşlarımız İmralı ile görüşmelerini sürdürüyor" diye konuştu.
Haberin devamı »

GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE YOLA DEVAM EDERİZ

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, seçim sonuçlarını değerlendirirken "Biz çok gururluyuz, onurluyuz. Kendi liderimizi devletin tepesine Cumhurbaşkanı olarak gönderdiğimiz için" dedi. Bundan sonraki sürece ilişkin de değerlendirme yapan Atalay şöyle konuştu: " AK Parti daima bir ortak akıl partisi olmuştur. Bütün sorunlarımızı, meselelerimizi, politikalarımızı ortak akılla yürütürüz" diye konuştu.
Haberin devamı »

GÜL PARTİMİZE ZENGİNLİK KATAR

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TRT Haber yayınında değerlendirmelerde bulundu. Atalay, "Hemen 'Başbakan kim olacak?' tartışmalarından ziyade, şu seçimin sonucu bir başarıdır, büyük bir bayramdır bizim için" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün açıklamalarının hatırlatılması üzerine Atalay, "Abdullah Gül, bu hareketin temel direklerinden biridir, birinci isim Tayyip bey ise ikinci isim Abdullah Bey'dir" diye konuştu.
Haberin devamı »

BİZDEN PEK ÇOK BAŞBAKAN ÇIKAR

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Erdoğan'ın ilk turda yüzde 55 oyla Köşke çıkacağını, geçiş sürecinde de partide kırgınlık olmayacağını söyledi. " Türkiye'de en fazla yetişmiş siyaset adamı bizde. Bizden çok başbakan çıkar. Gül'ün dönüşüne de kimse soğuk bakmaz. Emniyette yürütülen operasyonun bir rövanş olmadığını söyleyen Beşir Atalay, çözüm sürecinde yol haritası çıkarılacağını, erken seçimin de gündemde bulunmadığını söyledi.
Haberin devamı »

SÜRECİN YOL HARİTASI NETLEŞİYOR:KESKİN TARİHLERİ OLACAK

Başbakan Yardımcısı Atalay, yasal zemine kavuşan yol haritasını Haber Türk'e anlattı. "Bir yol haritası hazırlığı içindeyiz. Yapılacaklar hem somut olacak hem de bunların daha keskin tarihleri olacak" diye konuştu. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili soruya Atalay "Şu anda kamuoyunda istikrarlı bir görüntü var. Yüzde 55-56 gibi. Yaklaşık üç hafta arayla yapılan iki ayrı araştırmada hemen hemen benzer sonuçlar çıktı. Sanki tablo belirginleşti gibi. Birinci turda öyle görünüyor ki, büyük bir sürpriz olmayacak. Başbakanımız seçilecek" diye yanıtladı.
Haberin devamı »