HABERLER

Beşir Atalay: Filistin En Önemli Acımız Oldu

Atalay, Kırıkkale Valiliği'nde düzenlenen bayramlaşma törenine katıldı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Filistin ve Gazze olayı bu Ramazan'da hepimizin en önemli acımız ve üzüntümüz oldu. İsrail'in uyguladığı devlet terörü. Biz daima mazlumdan yana tavır koyduk. Mazlumu ihmal edemeyiz, haksızlığı görmezden gelemeyiz. İsrail'in uyguladığı devlet terörünü lanetliyorum" dedi.
Haberin devamı »

Başbakan Yardımcısı Atalay Kırıkkale'de

Atalay, partisinin il başkanlığı tarafından düzenlenen bayramlaşma töreni öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, Filistin ve Gazze olayının bu Ramazan da herkesin en önemli acısı ve üzüntüsü olduğunu söyledi. İsrail'in uyguladığı devlet terörünü bir defa daha buradan lanetlediğini ve uluslararası camiayı ve İsrail'e destek veren kesimleri de kınadığını belirtti.
Haberin devamı »

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Kırıkkale'de

Atalay, partisinin il başkanlığında gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'nin bir ilki yaşadığını, ilk defa Cumhurbaşkanı adaylarının vatandaşlara kendilerini tanıtmak için çalıştıklarını söyledi. Bugüne kadar kapalı kapıların ardından hesaplarla, pazarlıklarla TBMM'de Cumhurbaşkanı seçimi yapıldığını ve onun da genelde çok sorunlu olduğunu belirten Atalay, "En son Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü seçerken neler olduğunu biliyorsunuz. . İki partinin genel başkanları, milletvekilleri TBMM'deki seçime bile katılamamıştı. Gelme cesaretini gösterememişlerdi. Hep böyle olurdu" diye konuştu.
Haberin devamı »

Biz Omuz Omuza Çalışan Bir Millet İki Devletiz

Başbakan Yardımcısı Atalay, Azerbaycan Başbakan Yardımcısı ve Türkiye-Azerbaycan 7. Dönem Karma Ekonomik Komisyonu Eşbaşkanı Abid Şerifov ile görüştü. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türkiye ile Azerbaycan'ı Kafkasya ve Avrasya coğrafyasının iki dinamik ülkesi olarak nitelendirerek, "Biz, sadece ticari ve ekonomik ilişkileri ile ön plana çıkan iki komşu ülke değil, bölgesinde emsal teşkil edecek nitelikte sarsılmaz dostluk ve kardeşlik bağı ile birbirine bağlı, el ele omuz omuza çalışan, bir millet iki devletiz" dedi.
Haberin devamı »

Çözüm Süreci Olgunlaşma Safhasında

Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Pekiştirilmesine Dair Kanun Tasarısı'nın TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde hükümet adına konuşan Atalay, AK Parti iktidarının sorunlara alışılagelmişin dışında çözüm aradığını ifade etti. Atalay, çözüm sürecinin olgunlaşma safhasına geldiğini belirterek, bundan sonraki başlıca hedeflerinin örgüt mensuplarının silahlarını bırakması, devletin de bu kişilerin normal hayata dönmesi için gerekli çalışmaları yapması olduğunu söyledi.
Haberin devamı »

"Çözüm Paketi" Komisyondan Geçti

Çözüm süreci kapsamında Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı, TBMM İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay tasarı üzerinde yaptığı konuşmada, bu tasarının çerçeve olduğunu ifade etti. Yapılacakların bu düzenlemenin altında olacağını ifade eden Atalay, "Yeni yasal düzenlemeler gerekirse, onlar Meclis'e gelecek. Biz bu yasayla, bu sürecin daha şeffaf yürümesini de amaçlıyoruz. Böyle zor bir konuyu muhalefetle, bütün partilerle, Meclis'le ve vatandaşlarla ne kadar iyi paylaşırsak, o kadar daha ciddi destek alarak süreci yürütebileceğimize inanıyoruz" dedi.
Haberin devamı »

Hedefimiz Terörün Sona Ermesi

TBMM İçişleri Komisyonu'nda, Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı'nın maddeleri üzerinde görüşmeler devam ediyor. Milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, eleştirileri saygıyla karşıladığını, hepsini samimi kaygılar olarak değerlendirdiğini ifade ederek, "Ülkemizde bütün bu konuların bu kadar açıkça konuşulması da büyük kazanım" dedi. Başbakan Yardımcısı Atalay, "Hedefimiz, terörün sona ermesi, silahların bırakılması ve insanların evlerine dönmesi" dedi.
Haberin devamı »

Çözüm Sürecini Başarıya Uaştırarak Sorunu Geride Bırakacağız

Çözüm sürecine ilişkin Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri TBMM İçişleri Komisyonu'nda devam ediyor.
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, komisyonda yaptığı konuşmada, AK Parti hükümetlerinin, ülkenin istikrarı ve gelişmesi önündeki en ciddi engellerden birisini oluşturan terör meselesini ve altında yatan sorunları ülke gündeminden çıkarmak için, işbaşına geldiği 2002 yılından bu yana kararlı ve cesur bir yaklaşım sergilediğini söyledi.
Haberin devamı »

Gündemimizde Cumhurbaşkanlığı Var

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AK Parti'nin gündeminde birinci planda cumhurbaşkanlığı çalışmaları bulunduğunu, partiyle ilgili çalışmaların bu süre içinde değerlendirileceğini bildirdi.
Atalay, Kanal 24 televizyonu canlı yayınında gazetecilerin soruları yanıtladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeye ilişkin sorular üzerine Atalay, görüşmenin içeriğini bilmediğini söyledi.
Haberin devamı »

Çözüm Sürecinde Son Safhaya Yaklaştık

Başbakan Yardımcısı Atalay, AA ve TRT muhabirlerine yaptığı açıklamada, tasarının, 6 maddeden oluştuğunu belirtti. "Artan kamuoyu desteğiyle birlikte sürecin olgunlaştığı safhada bulunuyoruz ve nihai çözüme doğru, kararlı şekilde ilerliyoruz. Bu çerçeve yasa tasarısı tam da bu sırada bir gereklilik olarak ortaya çıkmıştı" diyen Atalay, tasarının "Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı" olarak adlandırıldığını ifade etti.
Haberin devamı »

Bölgesel İşbirliği Her Zamankinden Daha Önemli Hale Geldi

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Romanya'nın başkenti Bükreş'te Cotroceni Devlet Başkanlığı Sarayı'nda düzenlenen Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katıldı. Atalay, Başkanlık Sarayı'nda, Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu tarafından karşılandı.
Haberin devamı »

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Romanya'da

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, çözüm sürecinin çerçeve yasasının çıkarılması için yapılan çalışmaların tamamlandığını belirterek, "Biz o çalışmayı şu anda tamamladık ve bakanlarımızın imzasına açıldı. Son Bakanlar Kurulunda da sunumunu yaptım, karar verildi ve şu önümüzdeki bir iki gün içinde zaten biz onu Meclise, tasarı olarak sevk edeceğiz" dedi.
Haberin devamı »

Afet ve Acil Durum Yüksek Kurulu Toplantısı Beşir Atalay Başkanlığında Yapıldı

Atalay, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında (AFAD) düzenlenen Afet ve Acil Durum Yüksek Kurulu Toplantısı öncesinde basın mensuplarına açıklama yaptı.
Afet ve Acil Durum Yüksek Kurulu'nun 2014'teki ilk toplantısının yapıldığını belirten Atalay, kurulun afetle ilgili politikaları belirlediğini, stratejiyi onayladığını ve afet eylem planını denetlediğini anımsattı. Afete hazırlık ve afetle mücadelenin çok yönlü koordinasyon ve bütün kurumların aktif katılımını gerektirdiğini ifade eden Atalay, Yüksek Kurulu, "etkili koordinasyonun mekanizması" olarak niteledi.
Haberin devamı »

Uluslararası Afet Risk Yönetimi Konferansı

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİK) tarafından yedincisi düzenlenen Uluslararası Afet Risk Yönetimi Konferansı'nın ardından bakanlar ikili ve heyetler arası görüşmeler yaptı. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kazakistan Acil Durumlar Bakanı Vladimir Bozhko ve Kırgızistan Acil Durumlar Bakanı Kubatek Boronov ile ayrı ayrı görüştü.
Haberin devamı »

Başbakan Yardımcısı Atalay'a Azerbaycan'dan Madalya

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'a, Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı "Hizmet Madalyası" takdim edildi. Azerbaycan'ın Gebele kentinde, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı tarafından yedincisi düzenlenen Uluslararası Afet Risk Yönetimi Konferansı'nın açış toplantısına katılan Atalay, Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanı Kemaleddin Haydarov ile görüştü.
Haberin devamı »

BASINDAN

BİZDEN PEK ÇOK BAŞBAKAN ÇIKAR

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Erdoğan'ın ilk turda yüzde 55 oyla Köşke çıkacağını, geçiş sürecinde de partide kırgınlık olmayacağını söyledi. " Türkiye'de en fazla yetişmiş siyaset adamı bizde. Bizden çok başbakan çıkar. Gül'ün dönüşüne de kimse soğuk bakmaz. Emniyette yürütülen operasyonun bir rövanş olmadığını söyleyen Beşir Atalay, çözüm sürecinde yol haritası çıkarılacağını, erken seçimin de gündemde bulunmadığını söyledi.
Haberin devamı »

SÜRECİN YOL HARİTASI NETLEŞİYOR:KESKİN TARİHLERİ OLACAK

Başbakan Yardımcısı Atalay, yasal zemine kavuşan yol haritasını Haber Türk'e anlattı. "Bir yol haritası hazırlığı içindeyiz. Yapılacaklar hem somut olacak hem de bunların daha keskin tarihleri olacak" diye konuştu. Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili soruya Atalay "Şu anda kamuoyunda istikrarlı bir görüntü var. Yüzde 55-56 gibi. Yaklaşık üç hafta arayla yapılan iki ayrı araştırmada hemen hemen benzer sonuçlar çıktı. Sanki tablo belirginleşti gibi. Birinci turda öyle görünüyor ki, büyük bir sürpriz olmayacak. Başbakanımız seçilecek" diye yanıtladı.
Haberin devamı »

ÇÖZÜMDE SİVİL DÖNEM

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, çözüm süreci kapsamındaki görüşmelerde artık MİT'in dışındaki kurumlarında rol alacağını ifade ederek, "Güvenlik birimlerimizin dışına da taşan, hem siyaset kurumunun daha aktif olduğu hem diğer kurumların bir sürece geldik" dedi. TGRT habere konuşan Atalay, çözüm sürecinde ilk kez TBMM'de devreye girdiğini kaydetti.
Haberin devamı »

ATALAY: BİZ KİMSENİN ÖNÜNDE DİZ ÇÖKMEYİZ

Başbakan Yardımcısı Atalay, MHP'li vekilin 'terör örgütü önünde diz çöküldüğü' eleştirisine sert tepki gösterdi: "Biz kimsenin önünde diz çökmeyiz" dedi. Atalay, "Büyük işleri yürütenler suçlanırlar. Ama kendi hükümetini yalvarmakla, diz çökmekle suçlayan bir Milletvekiline ilk kez bu meclis'de şahit oluyoruz. Kimsenin önünde diz çökmeyiz. Bu tür ifadeler, hainlikle suçlamalar acizliktir. Kimsenin kimseye hakaret etme hakkı yoktur" karşılığını verdi.
Haberin devamı »

ATALAY: KİMSENİN ÖNÜNDE DİZ ÇÖKMEYİZ

Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı'nın 4 maddesi Meclis'den geçti. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Genel Kurul'da tasarıya ilişkin soruları yanıtladı. Atalay, "Her ülkede bu tür büyük çalışmalar yürütenler suçlanır. Biz kimsenin önünde diz çökmeyiz, ülkemizin sorunlarını çözmek için uğraşıyoruz. Bu işleri çözmek için uğraşanları hainlikle suçlamak acizliktir" dedi.
Haberin devamı »

YASADA 'ÖRTÜLÜ AF' YOK

BAŞBAKAN Yardımcısı Beşir Atalay, Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Yönelik Kanun Tasarısı üzerinde, Milletvekillerinin eleştiri ve sorularını yanıtladı. Atalay, Terörle Mücadele Kanunu'nun kaldırılmasının şu anda gündemlerinde olmadığını belirterek, şöyle konuştu: Af diye bir şey gündemde yok. Örtülü af diye bir şey bu yasada yok. Yasada ne var? Eve dönüşlerle ilgili çalışmalar yapılabilir, yeni yasal düzenlemeler olabilir, onlar Meclis'e gelecektir.
Haberin devamı »

ÇÖZÜM SÜRECİNİ KENDİMİZ YÖNETİYORUZ

TBMM Genel Kurulu'nda, 6 maddeden oluşan Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri sürerken soruları cevaplayan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Bilmem kim süre vermiş, hükümet yerine getiriyor değerlendirmesini yapanlar sanki hükümetin çalışmasını bilmeyenler. Çalışmaları gizli yürütmüyoruz. Bu sorunları çözmek için çalışıyoruz" dedi.
Haberin devamı »

YASANIN İÇİNDE ÖRTÜLÜ BİR AF YOK

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen, çözüm sürecine ilişkin Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı üzerinde, Milletvekillerinin eleştiri ve sorularını yanıtladı.
Haberin devamı »

GÜNDEMDE AF YOK

TBMM'de görüşülen 'Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesi ne Yönelik Kanun Tasarısı'nın dört maddesi önceki gün ve dün uzun görüşmeler sonunda kabul edildi. Yasayla ilgili bilgi veren Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, gündemlerinde 'af' olmadığını söyledi.
Haberin devamı »

SİLAHSIZ ÇÖZÜME ARALIKSIZ MESAİ

PKK'ya silah bıraktıracak çözüm sürecinin devlet politikası niteliğini pekiştirecek 6 maddelik yasa Genel Kurul'da öncelikli olarak ele alındı. Meclis yasa geçene kadar mesai yapacak. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Genel Kurulda Tasarıya ilişkin eleştirileri cevapladı. AK Partinin 12 yılda demokratikleşme anlamında sessiz devrim yaptığına dikkat çeken Atalay, şöyle konuştu "Yeni bir yol haritası üzerinde çalışıyoruz. Buna göre eylem planı ortaya çıkacak. Orada yeni yasalar gündeme gelecek. Kendim ve hükümet olarak umudumuz fazla. Süreç olgunlaşıyor. Ülkemizin birliği ve beraberliği için çalışma yapıyoruz"
Haberin devamı »

ÇÖZÜM SÜRECİ OLGUNLAŞMA AŞAMASINDA

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Terörün sona erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Pekiştirilmesine Dair Kanun Tasarısı'nın TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde Hükümet adına yaptığı konuşmada çözüm sürecinin olgunlaşma safhasında olduğunu söyledi. Sorunun çözümünde sona doğru gittiklerine inandıklarını kaydeden Atalay, " Bundan sonraki hedefimiz örgüt mensuplarının silah bırakması ve devletinde bu insanların evlerine, normal hayata dönmesi için gerekli çalışmaları yapmasıdır. Çözüm sürecinin ana temeli de zaten budur" diye konuştu.
Haberin devamı »

BEŞİR ATALAY: HEDEF ÖRGÜTÜN SİLAHLARI BIRAKMASI

BAŞBAKAN Yardımcısı Beşir Atalay, Meclis Genel Kurulu'nda 'Çözüm Yasa Tasarısı'nın görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada, çözüm sürecinin olgunlaşma safhasında olduğunu kaydederek " Artık bir sona doğru gittiğimize inanıyoruz. Bu sorunların çözümünde başlıca hedefimiz, örgüt mensuplarının silahlarını bırakması ve devletinde bu insanların evlerine, normal hayata dönmeleri için gerekli çalışmaları yapmasıdır. Çözüm sürecinin ana hedefi budur" diye konuştu.
Haberin devamı »

BARZANİ'YE SÖZ YOK, PKK TERÖR ÖRGÜTÜ

BAŞBAKAN Yardımcısı Beşir Atalay, İŞİD'in de, PKK'nın da terör örgütü olduğunu söyledi. TBMM Genel Kurulu'nda, Çözüm Tasarısı görüşmeleri sırasında Milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Atalay, Kuzey Irak Kürt Bölgesi yönetimi'nin bağımsız devlet kuracaklarını ve Türkiye'ninde söz verdiğine ilişkin iddialar "Türkiye'nin öyle bir sözü, taahhüdü yoktur" dedi.
Haberin devamı »

YARALI DUYGULARI TAMİR ETME SÜRECİ

Başbakan Yardımcısı Atalay, " İnşallah çözüm sürecini başarıya ulaştırarak, ülke ve millet olarak bu yakıcı sorunu da geride bırakacağız" dedi. Türkiye yi normalleştirmeyi hedeflediklerini belirten Atalay, yaralı duyguları tamir etme ve kardeşlik hukukunu yüceltmeyi istediklerini söyledi. Çözüm sürecine ilişkin Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerine TBMM İçişleri komisyonunda başlandı.
Haberin devamı »

YENİ KANUNLARDA YAPILABİLİR

Çözüm sürecine ilişkin Terörün sona erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmelerinde konuşan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, sürecin ilk başladığı günden bugüne kadar alınan yolun önemine dikkat çekti. Atalay tasarının somut bir yol haritası sunduğunu belirterek yeni kanunların da yapılabileceğini belirtti.
Haberin devamı »