HABERLER

Atalay, Kanal 24'te Canlı Yayın Programına Katılarak, Gündeme İlişkin Soruları Yanıtladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Anayasa Mahkemesinin HSYK ile ilgili son kararlarına verdiği tepkiyi değerlendiren Atalay, "Bu tartışmaları, Türkiye'de artık normal saymak gerekiyor. Beğenmeyenler tartışıyor" diye konuştu. Hükümet olarak kendilerinin de kararı beğenmediğini ve eleştirdiğini dile getiren Atalay, "Bunları, ülkede gerginlik odakları gibi göstermek yanlıştır, birileri ona hevesli" diye konuştu.
Haberin devamı »

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AA'na Gündeme dair Önemli Açıklamalar Yaptı

Atalay, AA'ya yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesinin HSYK ile ilgili kanuna verdiği kısmi iptale ilişkin, kararı duyduğunu ancak gerekçelerini okumadığını söyledi. "Endişem Anayasa Mahkemesinin yine eleştiri alması, hele hele Yüksek Seçim Kurulu'nun kararlarını bireysel başvuruyla kabul etmesi, bırakın onu değerlendirmesi bile, bakmaya değer bulması, kabul etmesi bile Anayasa Mahkemesini daha bir yıpratacaktır"
Haberin devamı »

Başbakan Yardımcısı Beşir Aatala,Kırıkkale'de Kutlu Doğum Haftası Programına Katıldı

Başbakan yardımcısı Beşir Atalay, Kırıkkale Müftülüğü tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Haftası programına katıldı. Başbakan Yardımcısı Atalay, programda yaptığı konuşmada, Kutlu Doğum Haftası'nın hayırlı bir uygulama ve gelenek olduğunu söyledi. Bu haftanın Hz. Muhammed'in hayatını anlamaya ve anlatmaya vesile olduğunu belirten Atalay, Kutlu Doğum Haftası'nın her yıl ayrı bir teması ve konusunun olduğuna dikkat çekti.
Haberin devamı »

MİT Kanunu'nda Değişiklik Yapan Teklifin Görüşmeleri TBMM Genel Kurulunda Başladı

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen MİT Kanunu'nda değişiklik yapan teklifin tümü üzerinde milletvekillerinin eleştiri ve sorularını yanıtladı. Suriye konusunda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yaptığı açıklamaya katıldığını, Suriye ile ilgili yapılan haberin tamamen yalan ve iftira olduğunu belirten Atalay, "Türkiye'de bu konuda pek çok değerlendirme yapıldı. Bir yabancının, - uzman bile diyemiyorum - sözünün bu kadar önemsenmesi, parlamentoda ciddiye alınmasını da anlayamıyorum" diye konuştu.
Haberin devamı »

MİT Teklifi Genel Kurulda

TBMM Genel Kurulu'nda, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nda değişiklik yapan teklifin tümü üzerinde milletvekillerinin eleştirilerini cevaplandıran Atalay, TBMM'ye, güvenlik ve istihbarat çalışmalarını denetleme hakkını getirmek istediklerini söyledi. Beşir Atalay, "Bugün itibariyle MİT tarafından ağırlıklı olarak yurt dışına yönelik ve sınır güvenliğini ilgilendiren konularda mutlaka mahkeme kararıyla gerçekleştirilen ve TİB'de kayıtlı iletişimin denetlenmesine yönelik faaliyet sayısı 2 bin 473'tür" dedi.
Haberin devamı »

Beşir Atalay, AK Parti Genel Merkezine gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AK Parti'nin 2014 seçim kampanyasının dört dörtlük bir kampanya olduğunu belirterek, "Bugüne kadar yürüttüğümüz kampanyalardan tecrübelerimiz var, bu çok olgun bir kampanyaydı. Televizyon reklamları, onların konusu, sıralaması, gazete, sosyal medya ilanları, mitinglerimiz, bütün illeri ayrı ayrı çalışan raporlarımız bütün bunlara baktığımızda çok mükemmel bir kampanya yürüttük" dedi.
Haberin devamı »

BAŞBAKAN YARDIMCISI ATALAY KIRIKKALE'DE

Atalay, AK Parti'den Kırıkkale Belediye Başkanlığına seçilen Mehmet Saygılı'nın devir teslim törenine katıldı. Törenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Atalay, Anayasa Mahkemesinin Twitter'a ilişkin kararını değerlendirdi. Twitter, Youtube veya buna benzer sosyal medya ortamları aynı basın kuruluşları, televizyon gibidir. Onlar da bir şirkettir, gazeteler gibidir. Nasıl televizyonlarda, gazetelerde kişilere hakaret veya yalan haber veya onların özel hayatına müdahale olduğunda yargıya gidip düzeltiliyorsa, tekzip edildiğinde düzeltiliyorsa, burasının da aynı titizliği göstermesi gerekir"
Haberin devamı »

Atalay, A Haber televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Bundan sonra vatandaşın sandıkta vereceği oyla seçilecek cumhurbaşkanı daha siyasi kimlikli kişiler olacaktır. Yani öyle 'siyasetin dışından, bürokrasiden vesaire birini getirelim de cumhurbaşkanı yapalım' yaklaşımları artık bitmiştir" dedi. Yerel seçim sonuçlarına bakıldığında AK Parti'nin cumhurbaşkanlığı için göstereceği adayın ilk turda kazanıp kazanmayacağının sorulması üzerine Atalay, herkesin yapılan seçimin sonraki süreci önemli şekilde etkileyeceğini bildiğini belirtti.
Haberin devamı »

Atalay, Haber Türk Televizyonunda Canlı Yayında Gündeme İlişkin Soruları Yanıtladı

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, seçim kampanyasında önemli bir tarih yaşandığını belirterek, "İsmi cemaat olarak değerlendirilen bir yapı yok oldu. Sosyolojik bir olgu bu, gelecekte tarih kaydedecek. Kendileri tabii bu yapı içinde özeleştiriye başlarlar eminim, daha pek başlanmadı. Orada tespitler olacak ama artık o yapı yok oldu" dedi.
Haberin devamı »

Beşir Atalay, Beyaz TV'de, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Aralık 2009'da KCK davasında, aralarında belediye başkanlarının da bulunduğu sanıkların plastik kelepçeli görüntüleriyle ilgili, "Benim fevkalade İçişleri Bakanı olarak üzüldüğüm bir gündür o. Onun üzerine çok gittik biz" dedi. Twitter'ın kapatılmasına ilişkin bir soru üzerine Atalay, twitter meselesine Türkiye içinde biraz taraflı bakıldığını ifade etti. "Tabii medya, düşünen insanlar, bardağın boş tarafını görüyorlar, 'özgürlüklere bir şey gelmesin'. Hepimiz öyle istiyoruz" dedi.
Haberin devamı »

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay Keskinde.

Atalay, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin demokratik bir ülke olduğunu, belli sürelerde sandığın vatandaşın önüne geldiğini ve vatandaşın kendi yöneticilerini seçtiğini kaydetti. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Bugün Türkiye'nin her tarafında artık eski Türkiye özlemcileri ile yeni Türkiye'yi inşa edenlerin bir referandumu olarak algılanıyor bu seçim" dedi.
Haberin devamı »

"Ülkemizin Menfaatlerini Korumak İçin Gerekiyorsa Her Zaman Yaparız"

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Türk hava sahasını ihlal eden Suriye'ye ait savaş uçağının düşürülmesine ilişkin, "Büyük bir devlet ciddiyeti içinde yapılması gereken yapılmıştır. Ülkemizin menfaatlerini korumak için gerekiyorsa her zaman yaparız" dedi. Suriye uçağının, Türkiye'nin hava sahasını ihlal etmesi sebebiyle önce 4 kez uyarıldığını, dikkate almayınca düşürülmesinin haklı bir gerekçeye dayandığını söyledi.
Haberin devamı »

Başbakan Yardımcısı Atalay, Seçim Çalışmalarına Destek Vermek Amacıyla Van'a Geldi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Çözüm sürecinin nihai hedefi, silahlar bırakılacak, silahlı örgüt mensupları yurt dışına çıkacak, hükümet de eve dönüşlerle, dağdaki insanların hayata yeniden başlamasıyla, rehabilitasyonlarıyla, gelecekleriyle ilgili çalışmaları yapacak" dedi.
Haberin devamı »

Başbakan Yardımcısı Atalay, Kırıkkale'de

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay "Twitter'a tedbir amaçlı erişim engeli" konulmasına ilişkin, "Sadece bir kişi ile ilgili rahatsız edici, özlük haklarını, kişisel hayatını rahatsız edici bir şey varsa o sayfanın çıkarılması, durdurulması yasanın özünde var ve uygulama da öyle devam edecek" dedi. Atalay, Memur-Sen Kırıkkale Şubesi tarafından bir lokantada düzenlenen istişare toplantısına katıldı.
Haberin devamı »

Atalay, Habertürk Televizyonunda Gündeme İlişkin Soruları Yanitladı

Atalay, Habertürk televizyonunda katıldığı yayında, çözüm sürecinin iki ayaklı yürüdüğünü belirterek, İmralı'ya devletin kurumlarının, istihbarat teşkilatının gidip görüşme yaptığını söyledi. BDP'lilerin de İmralı'yı gittiğini ifade eden Atalay, "BDP'liler çok önemli bir fonksiyon üstlendiler. Siyasi parti olarak şu anda onlar aslında bir anlam ve değer kazandılar. Onlar, BDP'liler aynı zamanda bizimle görüşüyorlar.
Haberin devamı »

BASINDAN

MİT KANUN TEKLİFİNİN GÖRÜŞMELERİNE TBMM GENEL KURULUNDA DEVAM EDİLİYOR

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, MİT Kanunu'nda değişiklik yapan kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinin ikinci bölümü üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Hakkındaki "10 kişilik Şia grubu" iddialarının iftira olduğunu belirten Atalay, "Ben katı Hanefi'yim, Türkmen'im. Bunu da herkes bilir. İnsanları suçlamak bu devirde moda. İran, şia, şu bu..." dedi. Atalay, kanunsuz emir olmayacağını kaydederek, "Bir yerden 'rastgele bilgi isteyeyim' olmaz. Bunların dosyaları vardır, gerekçeleri vardır. Bir yerden bilgi istenecekse hukuk içinde olur, keyfilikle olmaz" dedi.
Haberin devamı »

MİT MÜSTEŞARININ YARGILANMASINDA SON KARAR KÖŞKÜN

AK Parti, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen yeni MİT yasa teklifinde yaptığı değişiklikle Cumhurbaşkanı'nın yetkilerin artırdı. Genel Kurmay Başkanlarında olduğu gibi herhangi bir nedenle suçlanan MİT Müsteşarı'nın yargılanıp yargılanmayacağı konusunda da son karar makamı Cumhurbaşkanlığı olacak.
Haberin devamı »

BAŞBAKAN YARDIMCISI ATALAY: ÇÖZÜM SÜRECİNDE SORUMLULUK BİZİM

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, MİT Kanunu'da değişiklik yapan kanun teklifinin dün TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinin ikinci bölümü üzerinde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. MİT'i hukukun içine, meşru zemine çektiklerinin altını çizen Atalay, "İşlerini yaparken güvence altında olmalarını istiyoruz. Bunların dışında bir şey aramamak lazım" ifadelerini kullandı.
Haberin devamı »

MİT'E KİT GİBİ DENETİM

BAŞBAKAN Yardımcısı Beşir Atalay, Mecliste gazetecilerin soruların yanıtlarken, MİT Yasası'nda getirecekleri yeni düzenlemeyle MİT'e Meclis denetimi getirileceğini belirterek, " Güvenlik ve istihbarat işi yapan tüm kurum ve kuruluşlar için KİT (Kamu İktisadi Kuruluşları) Komisyonu benzer bir model" üzerinde durduklarını söyledi. Denetimi hangi komisyonun yapacağı sorusunu Atalay, " Bir karar vermedik. Belki İçişleri, belki bağımsız bir komisyon. Arkadaşlar şimdi çalışıyor, bende bir miktar katıldım" şeklinde cevapladı.
Haberin devamı »

MİT'E MECLİS DENETİMİ

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Meclis'te gazetecilerin sorularını yanıtlarken, MİT Yasa teklifinde, Meclis denetimi konusunda nasıl bir değişiklik yapılacağı sorusuna, "Yarın getireceğiz inşallah. Çalışıyoruz üzerinde..." dedi. Yapılacak düzenleme için Anayasa ya da İçtüzük değişikliği gerekmediğini anlatan Atalay, "Askıya alınması söz konusu mu" sorusuna, "Hayır, yarın gelecek" karşılığını verdi.
Haberin devamı »

HERKES SİYASETTEN ROL ÇALMA PEŞİNDE

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kan 24'de canlı yayın programına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Anayasa Mahkemesi'nin Twitter ile ilgili verdiği kararın normal olmadığını belirten Atalay, " Bu kararlar, 'acaba tekrar yargı vesayeti mi geliyor' endişesi getirdi. Herkes siyasetten rol çalma peşinde. Biz, her şeyi ya Meclis'e, ya Millete götürmek istiyoruz. Demokrasi bu" dedi.
Haberin devamı »

'NE EMEKLİ GENERAL NE DE YÜKSEK YARGIÇ'

Kanal 24 televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Cumhurbaşkanlığına ilişkin " Bunu kendi aramızda görüşerek, en uygun alternatifimizi çıkaracağız ve ilk turda da seçeceğiz. Bu seçim onu gösterdi. Yerel seçimde yüzde 45,5 - yüzde 46, genel seçimde yüzde 52 - 53'dür. Onun için burada hiç bir zorluk çekmeyeceğiz" dedi.
Haberin devamı »

BAŞBAKAN YARDIMCISI ATALAY: YARGICIN DA ŞANSI YOK, GENERALİN DE

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kanal 24 televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Atalay, "Bundan sonra Cumhurbaşkanı seçim meydanında seçilecek, milletin Cumhurbaşkanı olacak. Artık öyle yüksek yargıdan birisi veya emekli generaller filan, Cumhurbaşkanı olma şansı kalmadı" diye konuştu.
Haberin devamı »

ASKER-HAKİM DEVRİ BİTTİ!

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, bundan sonra Cumhurbaşkanının meydanlarda seçileceğini söyleyerek, " Milletin Cumhurbaşkanı olacak. Artık öyle yüksek yargıdan birisinin veya emekli generallerin filan Cumhurbaşkanı olma şansı kalmadı" dedi.
Haberin devamı »

ATALAY, SİYASETE GÜVENİN ARTTIĞINI, YARGIYA İSE AZALDIĞINI AÇIKLADI

BAŞBAKAN Yardımcısı Beşir Atalay, Kanal 24'te gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Başbakan Erdoğan'ın, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) HSYK ile ilgili kararına verdiği tepkiyi değerlendiren Atalay, " Bu tartışmaları, Türkiye'de artık normal saymak gerekiyor. Hükümet olarak biz de bu kararları beğenmedik ve eleştiriyoruz. Bunları, ülkede gerginlik odakları gibi göstermek yanlıştır, birileri ona hevesli" diye konuştu.
Haberin devamı »

EN UYGUN ALTERNATİFİ ÇIKARTIR İLK TURDA SEÇERİZ

BAŞBAKAN Yardımcısı Beşir Atalay, Kanal 24'te Cumhurbaşkanlığı seçimi ve Anayasa Mahkemesi (AYM) kararlarını değerlendirdi. Cumhurbaşkanlığı seçimi konusundaki soruya Atalay, " Bunu kendi aramızda görüşerek en uygun alternatifimizi çıkaracağız ve ilk turda da seçeceğiz. Bu seçim onu gösterdi" diye konuştu.
Haberin devamı »

TWİTTER KARARI 367'YE BENZEDİ

Twitter kararını Sabih Kanadoğlu'nun 367 formülüne benzeten Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, " Bizim dönemimizde Anayasa Mahkemesi'nin tartışılan iki kararından biri bu oldu. Biri Cumhurbaşkanlığı seçimindeki 367 kararı. Biri de bu" diye konuştu.
Haberin devamı »

' KILIÇ HUKUKİ TEMELİ OLMAYAN BAŞVURULARI TEŞVİK EDİYOR'

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın hukuki temeli olmayan başvuruları teşvik ettiğini öne sürdü. CHP Ankara'daki seçim sonuçlarına yaptığı itirazı Yüksek Seçim Kurulu (YSK) reddedince Anayasa Mahkemesine başvurmaya karar vermişti.
Haberin devamı »

AK PARTİ CHP'NİN MİTİNGLERİNİ ANALİZ ETTİRDİ

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, AK Parti'yi 30 Mart zaferine taşıyan süreci anlattı. Her il için ayrı ayrı çalıştıklarını söyleyen Atalay, " Bir psikiyatri profesörü Kılıçdaroğlu ve Başbakan'ın 8 mitingini analiz etti. Başbakanımızın konuşmasının %65'i Kılıçdaroğlu'nun ise sadece %17'si pozitif"
Haberin devamı »

MİTİNGLERİ PSİKİYATRA İZLETTİK

BAŞBAKAN Yardımcısı Beşir Atalay, 3 ay süren yerel seçim kampanyasının başarılı olması için CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 8 mitingini psikiyatri profesörüne izlettiklerini açıklayan Atalay, miting meydanlarında verilen pozitif mesajların etkili olduğunu söyledi.
Haberin devamı »